امروز سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳

امضای تفاهم نامه همکاری گمرک ایران و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران

گمرک ایران و اتاق، بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با هدف تسهیل هر چه بیشتر در حوزه تجارت با یکدیگر تفاهم نامه همکاری امضا کردند.
کد خبر: ۱۱۰۱۴۰۲۲۵۳
زمان انتشار: ۲۷ آبان ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۱ بعد از ظهر
584 بازدید

امضای تفاهم نامه همکاری گمرک ایران و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران  گمرک ایران و اتاق، بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با هدف تسهیل هر چه بیشتر در حوزه تجارت با یکدیگر تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش روابط عمومی گمرک ایران، این تفاهم نامه همکاری در ۶ ماده به امضای محمد رضوانی فر معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران و محمود نجفی عرب رئیس اتاق، بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران رسید.

براساس این گزارش دکتر رضوانی فر در این مراسم در خصوص موارد مهم مفاد تفاهم نامه امضا شده اظهار داشت: همکاری در خصوص ایجاد همکاری دوجانبه به منظور تسهیل صادرات و واردات به ویژه مواد اولیه واحدهای تولیدی، استفاده از ظرفیت‌های دو طرف در راستای حمایت از فعالان اقتصادی و تسهیل در اجرای قوانین، کاهش زمان ترخیص کالاهای وارداتی و تسریع در فرایندهای مربوط به صادرات کالا از جمله موارد مهم این همکاری مشترک است.

وی به دیگر مفاد این تفاهم نامه در راستای افزایش سطح همکاری ها بین گمرک ایران و اتاق تهران اشاره داشت و افزود: از دیگر مفاد مهم این تفاهم نامه شامل بهره‌گیری از ظرفیت‌های علمی، فنی و پژوهشی طرفین در جهت آموزش مفاهیم و قوانین گمرکی برای فعالان اقتصادی، شناسایی، تحلیل و تبادل نظر پیرامون روند‌های کلی و فرصت‌های موثر بر امور بازرگانی توسط واحدهای تحقیقاتی طرفین و برگزاری کارگاه آموزشی، ایجاد میز خدمت جهت دریافت مشکلات اعضای اتاق و مشاوره و همفکری در تنظیم دستورالعمل‌های مرتبط با تسهیل فرایندهای گمرکی بوده است.

رضوانی فر در این نشست ارتباط مداوم و موثر گمرک با اتاق بازرگانی را مهم برشمرد و افزود: این همکاری ها از جمله، بازنگری در شیوه نامه ها و بهره گیری کارشناسی گمرک از کمیسیون های تخصصی اتاق به خصوص در مقوله ارزش قطعا موجب تسهیل و تسریع خدمات گمرکی خواهد شد.

در این مراسم همچنین محمود نجفی عرب رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی تهران با اشاره به اینکه در یک سال اخیر گمرک با مدیریت جدید بیشترین تعامل و همکاری را با ذینفعان و فعالان اقتصادی در راستای تسهیل تجارت داشته است گفت: دکتر رضوانی فر در تمام دوران خدمت از جمله در گمرک در جهت تسهیل کسب و‌کار همواره پیش قدم بوده و با حذف بروکراسی زائد، شرایط و مقررات را به نفع بهبود فضای کسب و کار تغییر مسیر داده که آثار آن مشهود و میزان رضایتمندی فعالان اقتصادی موید همین نکته است.

وی نشست‌های مستمر اتاق تهران با مدیران گمرک ایران در راستای سرعت بخشیدن به تجارت را با اهمیت دانست و اظهار داشت: اتاق تهران در راستای برگزاری نشست‌های ماهانه بین اتاق تهران و گمرک ایران آمادگی لازم را دارد.  نجفی عرب با تاکید بر اینکه ۳۰۰ تشکل زیر مجموعه اتاق بازرگانی تهران فعالیت دارند و اتاق بازرگانی تهران می تواند به عنوان یک پل ارتباطی ما بین گمرک و تشکل های اقتصادی ایفای نقش کند، اظهار داشت: برگزاری این نشست‌ها با حضور ذینفان و فعالان اقتصادی و رسیدگی به مسائل و مشکلات مطرح شده در حوزه تجارت نقش موثری در افزایش حجم مبادلات تجاری خواهد داشت.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *