امروز سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳
به بهانه شفافیت در مهلت ورود موقت خودروهای سواری

جان دوباره به گردشگری با خودروی شخصی/ سفر به ایران با خودروی سواری تسهیل شد

گمرک با صدور بخشنامه ای مسافرت به ایران با خودرو سواری را تسهیل کرد و به صنعت گردشگری با خودروی شخصی در شهرهائی نظیر یزد جان دوباره ای داد.
کد خبر: ۱۱۰۱۴۰۲۱۸۵
زمان انتشار: ۲۳ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۱۱ بعد از ظهر
212 بازدید

یزد آمیختگی سبزی ارتفاعات شیرکوه با آسمان پرستاره کویر است، پهنه‌های بیابان و تپه‌های ریگ روان که در کنار روستاهای ییلاقی و دره‌های سرسبز منظره ای طبیعی را خلق کرده اند.

این طبیعت زیبا در کنار بافت مسکونی بکر و دست نخورده که در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده یکی از محبوب ترین مقصد گردشگران خارجی است اما سهم این شهر جهانی از گردشگرانی که با خودروی شخصی سفر می کنند، بسیار اندک است.
بی رغبتی برای سفر به ایران با خودروی سواری دلایل بسیاری دارد که یکی از مهمترین آن محدودیت و مشکلات قانونی فراوان بر سر راه ورود آنان است.
مجوزهای دوماهه، متمرکز بودن برخی مجوزها و محدودیت برای برخی کشورها از جمله قوانین دست وپاگیر بر سر راه این گردشگران ماجراجوست.
اکنون گمرک ایران برای حمایت از گردشگری با خودروی سواری در نقاط مختلف ایران به ویژه در شهرهای محبوبی نظیر یزد بخشنامه جدیدی صادر کرده که محدودیت ها را برداشته و صدور مجوز ورود خودروی شخصی را شفاف کرده است.
ایرانیان مقیم خارج از کشور و مسافران غیرمقیم ایران طبق این بخشنامه می توانند به مدت پنج ماه خودروی سواری را به کشور وارد کنند و محدودیت کشورها که پیش از این وجود داشت نیز برداشته شده است.
گمرک همچنین برای تکریم و صرفه جویی در وقت خدمت گیرندگان، حمایت از صنعت گردشگری، تمرکز زدایی و تسهیل در تشریفات گمرکی اختیار صدور مجوز تردد و تمدید مهلت آن را به گمرکات سراسر کشور تفویض کرده است.
در این بخشنامه آمده است؛ سرمایه گذاران خارجی به ازای هر ۳۰۰ هزار دلار سرمایه گذاری یک و حداکثر ۳ دستگاه خودروی سواری را می توانند به صورت موقت تا ۵ سال وارد کنند.
همچنین حداکثر مهلت تردد با خودروی سواری برای ساکنان مناطق آزاد یک ماه تعیین شده است.
پیش بینی می شود، صنعت گردشگری با خودروی شخصی با اجرای این بخشنامه در ایران به ویژه شهرهائی نظیر یزد جان دوباره ای بگیرد و زمینه برای حضور گردشگران و سرمایه گذاران خارجی در کشور تسهیل شود.

#هدایت_الله_کلماتیان

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *